Każdy pojazd poruszający się po drogach, musi być w 100% sprawny technicznie. Jazda niesprawnym pojazdem zagraża nie tylko bezpieczeństwu kierowcy i jego pasażerów, ale również innym użytkownikom drogi.
Kupując nowy samochód – prosto z salonu jesteśmy zwolnieni z robienia corocznych przeglądów przez 3 lata od jego pierwszej rejestracji (nie podlegają temu przepisowi taxówki oraz samochody nauki jazdy). Po tym czasie przegląd robimy na dwa lata. W samochodach starszych, obowiązkiem każdego właściciela pojazdu jest coroczny przegląd.
Przegląd techniczny pojazdu, służy gównie bezpieczeństwu. Użytkując pojazd, nie zawsze jesteśmy świadomi usterek mających znaczący wpływ na bezpieczeństwo. Również dzięki takim przeglądom możemy zaoszczędzić dodatkowych kosztów związanych z naprawą poważnych usterek, będących następstwem użytkowania niesprawnego pojazdu.
W trakcie standardowego, corocznego przeglądu technicznego sprawdzane jest m.in.:
- stan ogumienia
- układ hamulcowy
- układ zawieszenia
- oświetlenie
- stan szyb
- wycieki olejów i płynów eksploatacyjnych
Pamiętaj! Pojazd mający poważne usterki np. wycieki płynów i olejów, pęknięta szyba czołowa, mocno skorodowane nadwozie, fatalny stan ogumienia, nie przejdzie przeglądu. Co w takim przypadku? Diagnosta zobowiązany jest do zatrzymania dowodu rejestracyjnego i wysłania go to odpowiedniego Wydziału Komunikacji, gdyż takim pojazdem nie wolno się poruszać oraz wystawienia dokumentu z wyszczególnionymi usterkami. Co wtedy zrobić? Na naprawę usterek mamy 14dni. Po usunięciu ich jedziemy znowu na przegląd, sprawdzane zostają tylko elementy, które wymagały naprawy bądź wymiany. Po pozytywnym przejściu przeglądu z potwierdzeniem możemy udać się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji, aby odebrać swój dowód rejestracyjny.
Sprawny pojazd to przede wszystkim bezpieczeństwo, ale również uniknięcie problemu podczas przeglądu technicznego.